сите категории

Е-пошта:[заштитена по е-пошта]

EN

Ти си тука : Дома>Производи>Машина за сечење пластичен филм

Контактирајте нѐ

Мобилен: 86 18858786298

Е-пошта: [заштитена по е-пошта]

WhatsApp:86 18858786298

Додадете: Парк на индустријата за машини Wanquan B17-8, град Wanquan, округ Пингјанг, град Венжу, провинција hejеџијанг

Машина за премотување PET, OPP, CPP, PE, PS, ПВЦ за етикети ролна во ролни за премотување

Машината за премотување на серијата SLC е посветена на сечење флексибилен материјал за пакување од ролна со голема ширина до ролни со тесна ширина што може да се внесе во автоматска машина за пакување, машина за формирање торбичка. Има совршена изведба на премотување на превртување на ламинирана фолија, пластична фолија (bopp opp pet pe pvc), ролни од хартија, хартија за налепници за етикети и така натаму ролна материјал.

  • Опис
  • Параметар
  • апликација
  • Туристичка фабрика за клиенти
  • Најчесто поставувани прашања

Машината за премотување сериски модели од серијата SLC е дизајнирана да конвертира ролни од материјал за пакување за флексибилна индустрија за пакување. Секогаш се појавува истовремено со машината за печатење со ротогравир и машината за ламинирање без растворувач во фабриките за производство на ролни за пластична амбалажа. Тој беше опремен со меѓународни контролни делови за електрична енергија и разумна механичка структура.

Тема:
1.Стабилната брзина на трчање е од 500 до 600 метри во минута.
2.Siemens PLC го контролира системот за работа на машината.
3.Вкупно четири комплети серво мотори инсталирани во машината. Затегнатоста на единицата за одмотување независно контролирана од серво моторот. Двете вратило за премотување, исто така, управувани од два независни серво мотори кои обезбедуваат подобри контроли на затегнатоста на премотувањето и постигнуваат подобар квалитет на ролните на намотување.
4. Системот за вчитување на ролна мајка усвои пневматски вратило помалку чакс. Системот за растовар има уред за туркање за растоварување на ролните од готовиот материјал до куполата. Лесно е да се ракува со машината само од едно лице.
5. Машината има два вида единица за сечење, ножеви за бричење и кружни ножеви за разни ролни материјали. Тие се опционални. Можете исто така да ги имате и двете во една машина.
6. Оската за премотување на машината ја прифаќа мултифункционалната и високопрецизна пневматска оска за триење, која има подобри перформанси за контрола на напнатоста на премотување.
7. Опремен е со маса за спојување. Операторот може погодно да го поврзе материјалот на мрежата.

细节-1细节-2
Веб водич контролер од тајвански брендВеб раб и сензор за детектор на линија за печатење
细节-3细节-4
Пневматско одмотување со серво моторТабела за спојување
细节-5细节-6
Тркач за автоматско растоварувањеПневматско вратило за премотување со триење
细节-7细节-8
Завршени ролни во бедемНожеви за сечење со ролери и жилет


Кои материјали се користат SLC машините за сечење и премотување за сечење?


Машината за премотување за превртување модел SLC е дизајнирана од машините на Binbao. Главно се користи за претворање на печатени, ламинирани ролни од пластични филмови во ролни со сопствена ширина во индустријата за флексибилно пакување, како што се PET, OPP, CPP, PE, PS, PVC, BOPP, ламиниран филмски материјал, самолеплива етикета и така натаму. Овие ролни од пластична фолија или ламинирани филмови се широко користени за да се направат различни типови на етикети или шеќер за завиткување, сол, чај, марамчиња, млеко во прав, медицински, прехранбени, пакувања за бонбони, ПВЦ филм за етикета со смалување за етикетата за вода од шишиња, етикета за шише за пијалоци, BOPP ламинирана филм ролна за торбичка за храна.

插图-1 Пластични ролни за пакување за закуски插图-2 ПЕТ пластична фолија ролна за пакување со чипс
Пластични ролни за пакување за закуски ПЕТ пластичен филм ролна за пакување со чипс
插图-3 Ролна филм за етикета од шише со вода插图-4 Ламинирани BOPP филмски ролни за торбичка за храна
 Филм ролна за етикета за шише со вода Ламинирани BOPP филмски ролни за торбичка за хранаКои се разликите и предностите на машината за сечење и премотување филмски ролни модел SLC во споредба со машината за сечење и премотување џамбо хартија?


Моделот од серијата SLC е специјално развиен за индустријата за флексибилни пакувања и етикети според карактеристиките на ролните BOPP, PVC, PET, OPP, PE, ламиниран филм и фолија. Филмовите се потенки од ролните од хартија. За ролна со ист дијаметар, должината на филмската ролна е многу поголема од должината на ролната хартија. Со цел да се зголеми брзината на сечење, брзината на премотувачот за премотување модел SLC може да биде до 600 метри во минута. Сечењето системот е различен. Машината со модели од серијата SLC прифаќа рамно сечило за бричење за сечење материјал, но машината за премотување со сечење ролна хартија го прифаќа тркалезното сечило. Оските за премотување се различни. Пластичните филмски ролни треба да се премотат назад во оската за триење со лизгачки топки. Овој тип вратило може подобро и одделно да го контролира затегнатоста на ролните за премотување. Во индустријата за флексибилно пакување, овие филмски ролни обично се печатат со лого и шаблони. Значи, машината со модели од серијата SLC го усвојува системот за веб-водење со сензор за фотоелементи. Покрај овие аспекти, позицијата на ролерите на машината за сечење и премотување модел SLC, аголот на патеката за напојување има многу разлика во споредба со оние на машината за сечење ролни хартија.

插图-5 Рамен жилетРамен жилет

插图-6 Сензор за фотоелементи за веб-водич插图-7 Триење вратило за премотување
Фотоелемент сензор за веб водичТриење вратило за премотувањеШто е диференцијално триење вратило? Зошто диференцијалното триење вратило може да обезбеди квалитет на премотување?


Разликите во дебелината на материјалот и напнатоста на намотувањето често се појавуваат при премотување фолии, ламинати, пластика и други материјали. Кога премотувате помали ролни на истото вратило за назад, овие варијации може да резултираат со различни должини и напнатост. По само неколку вртења, центарот на некои мали ролни може да биде премногу тесен, додека други се полабави, што го прави квалитетот на крајниот производ неприфатлив.
Диференцијално триење со вратило за премотување назад ги надминува овие проблеми со одржување на соодветно затегнување на сите ролни во текот на работата на намотувањето. Ова осигурува дека мрежниот материјал не попушта, не се истегнува или кине и дека ролните се рамномерно намотани. За да се изврши постојаната функција „диференцијал на лизгање“, потребно е централното вратило да ротира со поголема брзина од прстените за диференцијално триење. Сите јадра треба постојано да се лизгаат, но некои ќе се лизгаат повеќе од другите за да се одржи истата напнатост. Контролата на лизгањето и напнатоста на мрежата се постигнуваат со менување на доводот на воздух до средишното вратило, така што треба да биде достапно постојано снабдување со воздух, идеално помеѓу 20 и 60 psi (1 – 4 Bar). Како што се зголемува големината на ролната за време на процесот на намотување, брзината на диференцијалното вратило треба да се намали за да се одржи истата стапка на преголема брзина.
Прстените за триење се достапни во многу широк спектар на дијаметри од дијаметар од 50 mm до дијаметар од над 400 mm. Внатрешниот дијаметар на прстените за триење зависи од дијаметарот на вратилото што моментално го користевте, и во повеќето случаи можеме да ги снабдуваме прстените за да одговараат на вашата постоечка осовина.

插图-8 прстени за триење插图-9 Структура на вратило со диференцијално триење
 Прстени за триење Структура на вратило на диференцијално триење


Каков материјал се сече со нож со кружен нож? Каков материјал се сече со нож со жилет?


Каков тип на нож за сечење да се користи зависи од дебелината на материјалот. Ако материјалот е фолија, ламиниран пластичен филм, отпечатен флексибилен филм со дебелина помала од 20 микрони, ние обично го прифаќаме сечилото за бричење како нож за сечење. хартија и така натаму материјал.


Колку мотори има машината за премотување со сечење на серијата SLC?


Во моделот на машината има четири мотори. Два мотори се користат за индивидуално премотување на две вратила. Напојувањето на веб-материјалот се движи со еден мотор. Четвртиот мотор го контролира затегнатоста на одмотување на матичната ролна.

插图-10 Мотор за одмотување插图-11 Инвертори на фреквенција
 Мотор за одмотувањеИнвертори на фреквенција


Како да ги растоварите готовите ролни од вратилата за премотување?


Поради овие прстени за триење можат посебно да се тркалаат во шахтите, готовите ролни тешко се растовараат. Со цел да заштедиме труд на операторите, дизајниравме туркач во машината за модел SLC. Може автоматски да ги турка готовите ролни до полицата. Операторите можат да ја пакуваат готовата ролна во полицата додека работи машината.

插图-12 Туркач за истовар插图-13 готови ролни на полицата
Растоварување туркач
Завршени ролни на полицата


Дали машината со модел SLC има опрема за спојување?


Да, има. Опремата за спојување вклучува две стапчиња и платформа. Стапчињата се контролираат со цилиндар за да се забие веб-материјал во платформата, а потоа операторите можат лесно да поврзат нова ролна со веб-материјал во машината.

插图-14 Опрема за спојување插图-15 Платформа за спојување
 Опрема за спојување Платформа за спојување


Може ли машината на моделот SLC автоматски да запре кога ќе заврши со премотување на поставките на мерачите?


Машината со модел SLC контролирана од Siemens PLC со интелигентен програмски систем. Машината може автоматски да брои метри за премотување наназад и да запре според поставените метри на екранот на допир.

插图-16 Екран на допир со интеракција со човечка машинаЕкран на допир за интеракција со човечка машина


Кој тип на веб-водирски сензор го користи моделот SLC?


Тоа зависи од вашите материјални карактеристики. Ако материјалот е отпечатен филм, му предлагаме на сензорот да го усвои сензорот CCD фотоелемент кој може да открие раб и линија за печатење. Транспарентниот филмски материјал треба да го користи инфрацрвениот сензор. Ултразвучниот сензор може да се користи за друг материјал, како што се празна хартија, фолија, ламиниран материјал и така натаму.

插图-17 Веб водич сензор插图-18 Контролен панел за веб водич
Сензор за веб -водич
Контролен панел за веб водич

Име на модел

SLC-серија

Ширина на ролна (максимум)

1300-1800mm

Дијаметар на мајка ролна (максимум)

800 mm (1000 mm, 1400 mm опционално)

Капацитет на телесната тежина Mother Roll

1000kg

Дијаметар за превртување на ролни (максимум)

600mm

Ширина на ролни за намотување (мин)

30mm

Големина на јадрото

3/6 инчи (достапно приспособено)

Опсег на дебелина

12-150 микрон

Точност на сечење

± 0.2mm

Забрза

600м / минута

Случај-1: Вода за шишиња и етикета за пијалоци со ролни
Многу производи за широка потрошувачка бараат филмски етикети, како што се флаширана вода и разни пијалоци. За производство на етикети на филмови се потребни машини за дување филм, машини за печатење, машини за ламинирање, машини за сечење и друга опрема. Производителот на филмска етикета треба да го пресече печатениот ролна за филм во ширина што ја бара клиентот.

Случај-2: Ракчиња со етикета за самолеплива хартија, ролни со етикета за налепници
Самолепливи етикети се широко користени во нашите животи, како што се етикети за црвено вино, етикети за цени во супермаркети, етикети за нега на кожа и така натаму. Ширината на самолепливата машина за обложување обично надминува 900мм. Затоа, самолепливиот производител треба да исече големи ролни во мали ролни. Бидејќи машината за сечење ширина и машината за печатење за самолепливи етикети не надминуваат 500мм. Така, хартијата се тркала до мали ролни што ја превиткуваат машината за премотување и ја користат џамбо ролната за да ги прилагодат ролните со ширина.

Случај-3: Ламинирани ролни за правење храна и медицинска торбичка
Со цел да се подобри ефектот на запечатување и зачувување, многу вреќи за пакување храна и лекови користат композитни материјали, како што се алуминиумска фолија и композитни материјали за филм, и композитни материјали од хартија и филм. Перформансите на композитни материјали ќе бидат подобри. Сепак, композитните материјали обично имаат нерамна дебелина. Затоа, композитните флексибилни материјали за пакување ќе користат машина за сечење на прстени за лизгање за да ги исечат ролните на суровините.

应用 1-1 副本
应用 1-2 副本

应用 2-1 副本

应用 2-2 副本
应用 3-1 副本
应用 3-2 副本
应用 3-3 副本

Секоја чест. Позната компанија за производство на ролни за флексибилни филмови за пакување купи машина за премотување со ролна до тесни ролни за сечење и премотување на завршните ролни. Првата машина е инсталирана и тестирана во рамките на нашиот инженерски тим кој го поддржува во нивната фабрика.
Оваа клиентска компанија се занимава со производство и продажба на флексибилни кеси за пакување и филмови за видови храна, чај, лекови, семиња, добавувачи на пестициди. Тие имаат производствени линии за дување филмови со 5 комплети, производствени линии за печатење во 8 бои, сложена машина и машина за премотување на ролни филм со голема брзина.
Моделот на машината за премотување ролни со ролни од купола е водечки модел на Binbao machien за сечење флексибилни ролни за пакување филмови. Тој беше опремен со четири комплети серво мотори за индивидуално контролирање на напнатоста на одмотување, транспортирање, премотување. Две вратило за премотување прифаќаат диференцијални шахти за триење. Дијаметарот на ролните за премотување може да биде 600 mm. Автоматскиот туркач за растоварање може лесно да ги растовара готовите ролни од фрикционите вратила до држачите за ролни за пакување. Siemens PLC ви дава паметен оперативен и контролен систем.
Моделот SLC е идеална опрема за индустријата за флексибилно пакување. Доколку имате интерес, добредојдовте да не контактирате за да дознаете повеќе детали.

Тркач за автоматско растоварувањеЗавршени ролни за сечење
Тркач за автоматско растоварувањеЗавршени ролни за сечење
Машина за премотување со ролна ролна за пакување со одмотување помалку вратилоСенсор за веб-водич на фотоелементи
Машина за премотување со ролна ролна за пакување со одмотување помалку вратилоСенсор за веб-водич на фотоелементи

1. Колкава минимална ширина може да се тркала вашата машина и да ветер?
Одговор: Сериската машина може да направи ролни со минимална ширина од 20мм

2. Ние сме производител на хартија за лагер за самолеплива хартија и хартија за завиткување храна со силикон. Материјалот е многу лизгав и тешко може да се премотува во ролни со тесна ширина. Како го решавате проблемот?
Одговор: Дадовме решенија за многу слични потрошувачи на производители на материјали. Разумната структура и контролниот систем на нашата машина може да спречи лизгање на материјалот.

3.Нашите ролни за хартија се печатат од флексибилната машина за печатење. Може ли веб -водичот на вашата машина да ја открие линијата на ознаката за печатење на работ и да го исече работ?
Одговор: Да, можеме да користиме сензор за тип CCD, кој има камера за откривање на линијата за печатење. Покрај тоа, нашата машина може да го намали и исфрли работ на отпадот од машината.

4.Јас сум снабдувач на материјали и опрема за печатење и пакување во Европа. Дали имате CE сертификат за моделот машина.
Одговор: Сите наши модели на машини за сечење имаат CE сертификат CE.

5. Кој тип прстени за триење ги користите во вратилата за премотување?
Одговор: willе усвоиме триен прстени од различен тип за разни материјали. Тоа зависи од вашите материјални карактеристики.

6. Како машината ги истовара овие завршни ролни?
Одговор: Имаме два вида начин на истовар. Еден модел машина треба да растовара ролни со рачно. Друг модел има систем за автоматско истоварување, системот може да ги истурка ролните за завршна обработка од вратилата со електричната подвижна рака.

7. Имам некои прилагодени барања за обработка на нашите производи? Можете ли да ми помогнете?
Одговор: Имаме професионален тим за дизајнери кои даваат решенија за прилагодување на барањата. Добредојдовте да контактирате со нас и да разговараме за вашите нови идеи.

Контактирајте нѐ

Жешки категории